Michal Kochański

autor biogram dyplom

Cykl zatytułowany Intuicje jest próbą ukazania, w sposób plastyczny, obserwacji dotyczącej współczesnego świata. Pomysł, wstępna idea tej pracy zrodziła się w mojej głowie podczas pobytu w Nowym Jorku. W czasie zwiedzania tego miasta poczułem niezwykle wyraźnie, jak w dzisiejszym świecie w sposób niebywale intensywny substancja organiczna (nasze ciała, umysły, emocje, drzewa, powietrze) przeplata się z tym, co jest naszym wytworem (budynki, ulice, samochody). Gdy przemieszczałem się ulicami Manhattanu, moją głowę nieustannie męczyła myśl, w jaki sposób ukazać ten nowoczesny kontrast w miniaturowym projekcie, mieszczącym się między ścianami niewielkiej pracowni czy galerii. Jak wyabstrahować to niesamowite wrażenie i przełożyć na obraz, który będzie dawał widzowi smak tej energii.

Michał Kochański

Praca dyplomowa Michała Kochańskiego zatytułowana Intuicje stanowi harmonijne połączenie formy i idei. Autor stworzył bardzo spójny i sugestywny cykl, o nowatorskiej formie i szerokiej płaszczyźnie interpretacyjnej. Zainteresowało go poszukiwanie relacji między formami organicznymi, naturalnymi a tymi, które są wytworami naszej cywilizacji. Przygotował serię wielowarstwowych grafik, drukowanych na siatkach budowlanych i papierze. Grafiki po złożeniu ujawniają ostateczną, zamierzoną przez autora formę znaku. Struktura obrazu zmienia się wraz ze zmianą miejsca obserwacji. Zmusza to widza do podążania za obrazem, śledzenia zachodzących na jego powierzchni przemian. Obrazy uzyskały dozę tajemnicy i niejednoznaczności.

Poszukiwania i dochodzenie do ostatecznego kształtu były długotrwałym procesem zmagania się z przeciwnościami, szeregiem podejmowanych prób. Michał Kochański konsekwentnie doprowadził wizję do końca realizacji. Uważam cykl Intuicje Michała Kochańskiego za jedną z ciekawszych prac dyplomowych zrealizowanych w ciągu ostatnich lat w Pracowni nr 6, słusznie uhonorowaną wyróżnieniem Rektora ASP w Warszawie.

prof. Andrzej Węcławski

Ur. 1989; studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2009–2014 oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie w 2012 roku (stypendium w ramach programu Erasmus). Zajmuje się grafiką warsztatową, projektową, a także malarstwem i rysunkiem. Uczestnik wielu indywidualnych oraz grupowych wystaw. Mieszka i tworzy w Warszawie.