Celem projektu rewitalizacji nieczynnego krakowskiego hotelu Forum była przede wszystkim dokumentacja budynku zagrożonego wyburzeniem. Ważne było dla mnie udowodnienie, że – mimo kontrowersji, jakie budzi architektura Forum – obiekt ten ma w sobie olbrzymi potencjał. Dzięki projektowi udało mi się pokazać, że hotel można przystosować do obecnych standardów i stworzyć niebanalne, ciekawe wnętrza, które z pewnością przyciągnęłyby turystów z całego świata – jak w latach jego świetności.
Dyplom pani Izabeli Tarki jest wynikiem jej poszukiwań i zainteresowań architekturą modernizmu. Znienawidzony przez miłośników historycznego Krakowa, a podziwiany przez zwolenników nowoczesnej architektury hotel Forum stał się tematem pracy projektowej. Dyplomantka dotarła do rodziny nieżyjącego już architekta Janusza Ingardena, zapoznała się z zachowanymi podkładami architektonicznymi i na ich podstawie stworzyła własną wizję wnętrz.
Pani Iza pracę projektową poprzedziła wnikliwą analizą zastanej przestrzeni oraz obecnych standardów, wymagań i przepisów dotyczących budynków hotelowych. Następnie uporządkowała strefę użytkową – wejście, recepcję, przestrzeń lobby, pomieszczenia administracji, kawiarnię i restaurację, a także przestrzeń zewnętrzną otaczającą hotel. Stworzyła własną wizję wnętrz hotelu z poszanowaniem zastanej architektury, ale nadając jej zupełnie nowy wyraz. Nowoczesny, odwołujący się użytymi materiałami i formami charakter został przełamany miękkością tkanin, kolorem czy choćby autorskim rozwiązaniem formy strukturalnej zastosowanej w suficie i na ścianach recepcji.
Całość jest spójna, architektura zmodernizowanego obiektu i jego wnętrza, dzięki prostocie, powściągliwości i zastosowanym materiałom, wydobywa urodę i niepowtarzalny wdzięk hotelu. Hotel widmo otrzymał nowe życie.
dr Beata Dobryjanowicz
Ur. 1990; studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2009–2014. Stypendium rektorskie dla najlepszych studentów, 2010–2014. Zajmuje się architekturą wnętrz i rzeźbą. Pracuje w Kreativa Architekci Wnętrz, współpracuje ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław przy projekcie Tu było, tu stało (dokumentacja i prezentacja warszawskich budowli wartościowych pod względem architektonicznym bądź historycznym, które zostały wyburzone lub przekształcone po 1989 roku).