Elena Leszczyńska

„Nawet latać potrafię. Ale o tym nie będę opowiadał, bo i tak nikt mi nie uwierzy”.
Daniił Charms

Podczas pracy nad filmem A ja to świat, opartym na poezji przedwojennego rosyjskiego absurdysty Daniiła Charmsa, poszukiwałam wśród współczesnych autorów twórcy, którego sposób postrzegania paradoksów otaczającego świata byłby mi bliski. Mój wybór padł na rumuńsko-francuskiego dramatopisarza i poetę Mateia Vişnieca, a dokładniej na jego krótką sztukę Dekompozycja teatru albo człowiek śmietnik. To właśnie z niej zaczerpnęłam tytuł mojego następnego filmu Człowiek w kole i przygotowałam serię zdjęć lalek. W filmie A ja to świat głównym bohaterem jest moja kreska, natomiast w Człowieku w kole wystąpią sztuczni ludzie, których portrety wraz z filmem A ja to świat stanowią moją pracę dyplomową.

Elena Leszczynska

Elena jest kolorową osobowością, uśmiechnięta, ciepła w stosunkach z ludźmi, a każde spotkanie z nią i korekty były dla mnie, jako obserwatora jej działań artystycznych, niezwykłą przyjemnością.

Elena Leszczyńska posiada talenty wynikające z tego, że jest właścicielką znakomitego komputer, jakim jest mózg i wyobraźnia, a które połączone z żywą inteligencją i ciekawością tego, co ją otacza na co dzień, pozwalają jej na realizowanie niezliczonych i różnorodnych pomysłów, z których większość jest do ujawnienia i zaakceptowania.

Jej niebanalne osiągnięcia będę w przyszłości śledził z uwagą, wierząc w jej rozwój artystyczny i sukcesy, jakich się po niej spodziewam.

prof. Rosław Szaybo

Absolwentka Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu (2004) i Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie (2014). Aktorka filmowa i telewizyjna. Za rolę w filmie Mała Moskwa otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Tworzy graficzno-muzyczne performanse oraz filmy na bazie współczesnej muzyki poważnej i surrealistycznych dzieł literackich. Autorka szaty graficznej do albumów płytowych Cracow Duo Dedications i Polska muzyka wiolonczelowa. Wystawy indywidualne: Wystawa grafik, Zamek Cieszyn, 2010; Na składzie, Mabellini Delio, Warszawa, 2013; To nie oni, to inni, Galeria Domu Narodowego, Cieszyn, 2013.