Mateusz Litwa

Ur. 1987; studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2009–2014. Dziedzina działalności artystycznej: rzeźba.

Mateusz LItwa

Mateusz Litwa od początku studiów skupił się w swojej pracy twórczej na figurze i przez kolejne lata starał się rozwijać ten wątek. W kręgu jego zainteresowań była cała figura oraz tors i głowa. Każdy rok studiów był poświęcony na eksperymentowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Jest bardzo pracowity i efekty jego pracy były zawsze bardzo obiecujące.

Praca dyplomowa pod tytułem Zmartwychwstanie jest swoistym obrazem pogłębianej z roku na rok idei figury. Praca ta nie tylko jest znakomita pod względem plastycznym, ale również zawiera głębokie przesłanie o dużej sile dramaturgii i robi na widzach ogromne wrażenie. Mimo ascetycznej formy jest szalenie wyrafinowana i bardzo przekonująca w swoim przesłaniu.

Warto również podkreślić ogromne umiejętności warsztatowe autora, które pogłębione wyczuleniem na formę stwarzają bardzo intersującą i oryginalną propozycję rzeźbiarską. Myślę, że przed nim jeszcze wiele lat poszukiwania nowych środków wyrazu i rozwijania pracy twórczej, ale jestem przekonany, że jego ogromna determinacja i pracowitość bardzo dobrze rokują na przyszłe życie artystyczne.

prof. Adam Myjak